Bölüm Başkanı'nın Mesajı

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü olarak sayfamızı ziyaret eden herkese “hoş geldiniz” diyoruz.

Fransa’daki Siyasal Bilimler Enstitüleri (IEP) model alınarak 1988 yılında kurulan Bölüm; ekonomi, yönetim bilimleri, hukuk, siyaset bilimi, tarih, sosyoloji ve uluslararası ilişkiler alanlarında biçimlenen disiplinler arası ve çok disiplinli bir eğitim programı uygulamaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora ders programlarımıza baktığınızda bu durumu net bir biçimde göreceğinizden eminim.

30 yılı arkasında bırakan Bölüm, kendine özgü bir “école” yaratma hedefini hayata geçirmiştir. Gerek kamu sektöründe gerek özel sektörde başarıyla görev yapan 1500’i aşkın mezunumuzla gurur duyuyoruz.

Akademik yetkinlikleri tartışılmaz öğretim üye ve elemanları tarafından Fransızca verilen dersler, öğrencilerimize sadece alanlarıyla ilgili bilgi edindirmenin ötesinde eleştirel düşünme, analitik değerlendirme yapma, sosyal olaylara çok boyutlu bakma,  vb.  kazanımlar sağlamaktadır.

Bölüm’ün uzun yıllar faaliyet gösterdiği Tarabya’yı sadece bir “mekan” değil bir “ruh” olarak görüyor, Anadoluhisarı Yerleşkesi’nde aynı ruhla ve sürekli güçlenen akademik kadromuzla üretmeye devam ediyoruz.

Fransa’nın seçkin üniversiteleriyle yapılan ikili anlaşmalar ve yoğun biçimde yararlanılan Erasmus Değişim Programı, öğrencilerimize uluslararasılaşma yolunda önemli katkılar sağlıyor.

“Ben bir insanım; insana dair hiçbir şey bana yabancı değildir” diyen herkesi sosyal bilimlerin büyüleyici dünyasında buluşmak üzere Bölümümüze çağırıyoruz.

Selam ve sevgilerimle; 

 

Prof. Dr. Besim Bülent Bali
Kamu Yönetimi (Fransızca) Bölüm Başkanı


Bu sayfa Department of Political Science and Public Administration (French) tarafından en son 21.03.2018 17:01:18 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM